Legiony Polskie

Za datę powstania Legionów Polskich przyjmuje się 16 sierpnia 1914 roku.

Żołnierze Legionów Polskich byli umundurowani w najróżniejsze typy mundurów oraz własne cywilne ubrania. Do skrajnych przypadków można zaliczyć wspomnienia legionisty Józefa Sitki z batalionu uzupełniającego 1. pułku piechoty LP pod datą 21 września 1914 roku: „Przy bramie szkolnej stał na warcie legun, wysoki jak dąb, w generalskim rosyjskim, prawie nowym mundurze ozdobnym w złote guziki, w brudnych i zaszarganych tłuszczem cywilnych portkach, boso, w słomianym kapeluszu na nieostrzyżonym łbie, z Werndlem na ramieniu. Myślałem, że zdechnę, patrząc na jego postawę i minę. Ale bo też na takim draniu możnaby [pisownia oryginalna] zarobić, pokazując go na jarmarkach i odpustach jako niebywały okaz obrońcy Ojczyzny”.

Przez cały czas trwania Legionów Polskich dążono do ujednolicenia umundurowania i odznak, co w pewnym stopniu uzyskano. Doskonałym tego przykładem jest dzisiejszy wizerunek żołnierza LP, jest to maciejówka oraz spolszczony mundur Armii CK.

W tej kategorii prezentujemy stosowane w tamtym czasie umundurowanie, nakrycia głowy, oporządzenie i wyposażenie wraz z odznakami Legionów Polskich.

* Cytat za Tomaszem Zawistowskim – autorem czterech tomów monografii polskiego orła wojskowego, urzędniczego i szkolnego "Polskie orły do czapek w latach 1900–1945"

Legiony Polskie

  • nowość
  • nowość
Maciejówka Legionów Polskich Maciejówka Legionów Polskich
Producent: PARTYZANT.PL
Cena: 259,00 zł
szt.
szczegóły
Mundur Legionów Polskich drugi wzór Mundur Legionów Polskich drugi wzór
Producent: PARTYZANT.PL
Cena: 1 095,00 zł
szt.
szczegóły
  • nowość
Mundur Legionów Polskich Mundur Legionów Polskich
Producent: PARTYZANT.PL
Cena: 1 295,00 zł
szt.
szczegóły
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl